г. Днепр, Князя Ярослава Мудрого (Ленинградская), 61

Время работы: Пн. - Пт. с 09 до18; Сб. с 10 до13; Вс. выходной

т.(0562)365-265, т/м.(067)322-18-18 e-mail:proficentr@ukr.net

Партнеры

Партнеры

Рассылка

E-Mail

Такелажні роботи. Канати. Частина 1.

Частина 1

До такелажних робіт відносяться навантаження, вивантаження і переміщення вантажів за допомогою вантажопідіймальних машин, пристосувань і пристроїв (домкратів, лебідок, талів, тельферів, кранів).

Розвиток механізації трудомістких процесів різко змінило характер будівельного виробництва. Від виконання всіх робіт безпосередньо на будівельному майданчику зараз перейшли до індустріальних методів. При цьому всі елементи споруди виготовляють у заводських умовах, а на будівельному майданчику виконують тільки їх монтаж.

При будівництві котелень і ТЕЦ великий обсяг займають монтажні роботи, які пов'язані з переміщеннями обладнання, трубопроводів та будівельних конструкцій, причому такелажні роботи на монтажі досягають 40% загального обсягу монтажних робіт.

Такелажні роботи виконують із застосуванням прядив'яних і сталевих канатів (тросів).

Останнім часом набули поширення канати з капрону і перлона, які мають велику міцність на розрив, водостійкі, не гниють. Для запобігання від загоряння їх просочують особливим складом.

Прядив'яні канати, які випускають відповідно до ГОСТ 483-55, бувають смольні і кабельні. Смольні канати виготовляють з конопляних каболок (ниток), просочених смолою, а кабельні - з несмольних. Кабельні канати гнучкі і зручні в роботі, але схильні до загнивання; крім того, при розмоканні їх міцність різко знижується. Тому на монтажних роботах застосовують переважно смольні канати.

У механізмах з машинним приводом прядив'яні канати не застосовують. Для кріплення каната до обладнання на кінці його роблять петлю, всередину якої закладають коуш, що оберігає канат від перетирання. Коефіцієнт запасу міцності конопляних канатів повинен бути не менше 8.

Сталеві канати застосовують у механізмах, поліспастах, такелажні обладнанні, а також у вигляді строп, відтяжок, розчалок тощо.

За родом звивання дротів у пасмах канати виготовляють трьох типів:

  • з точковим дотиком окремих дротів між шарами пасом - ТК (мал. 100, а, б);
  • з лінійним торканням дротів у пасмі - ЛК (мал. 100, в);
  • з комбінованим, тобто з точковим і лінійним торканням дротів у пасмі - ТЛК.

Свивка сталевих канатів
Мал. 100. Свивка сталевих канатів: I - рід звивання дротів в пасмі: а - пасмо з точковим дотиком дротів з однаковим напрямком звивання, б - пасмо з точковим дотиком дротів з різним напрямком звивання, в - пасмо з лінійним торканням дротів: II - свивка пасом в канати: г - хрестова, д - одностороння, е - комбінована

Залежно від напрямку сукання канати виготовляють:

  • хрестової звивання (мал. 100, г) - при різному напрямку сукання дротів у пасмах і пасом в канатах;
  • однобокого сукання - дроту в пасмах і пасма в канаті свити в одному напрямку (мал. 100, д);
  • комбінованої звивання (мал. 100, е).

По виду плетення канати бувають звичайні, не розкручуються і некрутящіеся.

Звичайні канати характеризуються невеликим кутом звивання (14-20°) по відношенню до осі каната. Положення пасом і дротів в таких канатах зберігають, закріплюючи його кінці спеціальними перев'язками. При звільненні кінців каната від перев'язок пасма і дроту розплітаються.

У розкручуються канатах пасма і дроту зберігають своє колишнє положення після зняття перев'язок. Суть методу виготовлення таких канатів полягає в доданні дротяним пасмам форми, яку вони набувають в канаті після звивання.

Некрутящіеся канати - багатосталкові канати з протилежним напрямком звивання пасм по шарах.

У напрямку сукання пасом сталеві канати діляться на канати правої і лівої звивання.

Дата: 01.03.2015